Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Medard.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 7, článků celkem: 16463, komentáře < 7 dní: 229, komentářů celkem: 416860, adminů: 60, uživatelů: 5185  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 204 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
113148237
přístupů od 17. 10. 2001

Teologie: Je možné rozumět písmu?
Vloženo Úterý, 11. září 2012 @ 17:06:53 CEST Vložil: Olda

Zamyšlení poslal cizinec

   Nedávno jsem v diskuzích zaslechl povzdech: "Nikdo přece není sám schopen rozumět písmu". Vzpomněl jsem si přitom na dobu, kdy jsem tenhle pocit prožíval velmi osobně a intenzívně.

   Byl jsem tehdy na kolejích, měl spoustu času. Rozhodl jsem se, že si přečtu celou bibli. Měl jsem takovou brožurku, jmenovalo se to tuším "Víťazný plán čítania biblie" kde byla bible rozporcovaná pěkně na kousky, aby to vítězství šlo lépe.

   Řídil jsem se tím plánem. Někdy jsem po těžkém boji vítězil já, jindy zas vítězila bible.   Mojžíšovy knihy, to ještě šlo. Trochu drsné, ale přeci jen jsem rozuměl o čem to asi je. Hodně jsem rozuměl žalmům, ke kterým jsem se po mnoha prohrách v boji s biblí dostal. Měl jsem při čtení žalmů pocit, že spíš než že "já rozumím žalmům", tak ty žalmy rozumí mně a mému životu.

   Jenže když jsem pak narazil na proroky, byl jsem zcela ztracen.

   Jak bych tomu rozuměl, než by mi to někdo vyložil?

   Kdo by jen uvěřil zprávě, kterou jsme slyšeli? A při kom se zjevila Hospodinova paže? Vyrostl před ním jako výhonek a jako kořen z vyprahlé země. Neměl vzezření ani důstojnost, abychom na něho hleděli s úctou, ani vzhled, abychom po něm toužili. Opovržený a lidmi zavržený, muž bolestí, který znal nemoci; jako někdo, před nímž člověk skryje tvář - všemi opovržený, takže jsme si ho nevážili.

   Jak bych tomu mohl rozumět, když jsem nevěděl, o čem ten prorok mluví? A navíc apoštolové psali, že ten Izaijáš viděl Ježíše, proto napsal tuhle svou zprávu.

   Jak se to mohlo stát, když s ním nežil, žil mnoho let před ním?

   O pár měsíců později jsem se potkal s křesťany a jeden můj kamarád, zarytý komunista, "uvěřil". Předtím četl jen Bartche, Danikena či Darwina a najednou četl bibli!

   A ještě ke všemu pořád.  

   Od večera dorána. A i ve škole.

   Sektáři, řekl jsem si. Mají to za povinnost. Musí si přečíst bibli aby jí pak mohli překrucovat a šermovat veršíky. Proto jí povinně čtou. A musejí být hodně  zmanipulovaní, když jí čtou tak hodně.

   A dál jsem se snažil vítězit nad biblí po svém způsobu.


   *****


   Pak přišel čas, kdy jsem i já uvěřil té zprávě o Ježíši a o mne, přijal jsem Ježíše.
Jedna z prvních věcí ve které jsem zaznamenal dost radikální změnu (hned po Božím pokoji) bylo právě písmo svaté a můj vztah k němu.

   To, co jsem před tím nechápal, najednou mluvilo ke mně. To, co bylo dříve o nějakých cizích rybářích a vekslácích tisíc kilometrů daleko, najednou bylo i o mně! Už to nebyla zpráva o vzdáleném dění odtrženém od reality, reality která už dnes není a být nemůže, ale byla to zpráva o lidech, kteří prožili totéž, co já.

   Nový zákon jsem přečetl v kuse. Pak ještě jednou a pak ještě jednou. Po ani ne měsíci jsem se vrátil ke Starému zákonu. To, čemu jsem dříve rozuměl, ale bylo to fakt daleko jak v čase tak prostoru, teď mluvilo ke mně a mojí situaci. Když jsem se pak dostal přes žalmy (kterým jsem teď rozuměl až do konce :-) k prorokům a dostal se k Izaijáši, nevěřil jsem svým očím!

   Snad celý Izaijáš byl od začátku až dokonce o mně. A Jeremijáš taky.

   Celý ten dřívější pohled, kdy jsem bral veršíky a šermoval s nimi a výborně jim rozuměl k tomu, co by druzí "tam venku" či "tam nahoře" měli dělat aby to dělali správně, byl najednou zcela převrácený na líc: Písmo mluvilo o mně a ke mně.

   Už nebylo "pro ty druhé", ale bylo pro mne.

   Najednou jsem tam stál spolu s Izaijášem a rozuměl, že píše o mně, že patřím k těm z té padesáté třetí kapitoly.

   Z toho slova jsem věděl, jak se ke mně vztahuje, rozuměl jsem proč bylo napsané.

   Může člověk sám rozumět bibli?

   Bible, písmo svaté se skládá z mnoha různých knih: Historických záznamů a popisů událostí, básní, proroctví, vidění, proslovů lidí a mnoha dalších slov. Každé z těch slov je určené určitému typu posluchačů, písmo celé je pak určené Božímu lidu.

   Pokud člověk nepatří mezi cílovou skupinu, nerozumí tomu, co mu není určeno a co není o něm a pro něj.

   Některým částem písma ale může bez problémů porozumět sám kterýkoliv člověk.


   Přímá řeč v písmu.


   Mnoho míst písma, speciálně záznam slov Ježíše, jsou přímou řečí k posluchačům. Nejsou ani podobenstvím, ani proroctvím, aby potřebovala výklad a nejsou ani záznamem historických událostí, aby potřebovala znalost širších souvislostí či specialit místního jazyka a dobových reálií.

   Těmto slovům rozumí všichni lidé: A často jim rozumí velmi dobře, jdou k jejich srdci.

   Petr se Ježíše zeptal: „Pane, kolikrát mám odpustit svému bratru, když proti mně zhřeší? Až sedmkrát?“ Ježíš mu řekl: „Pravím ti, ne sedmkrát, ale až sedmdesátkrát sedmkrát.“ Jestliže ze srdce neodpustíte každý svému bratru jeho přestoupení, ani Bůh vám neodpustí. Kdykoliv stojíte a modlíte se, odpouštějte, máte-li proti někomu něco, aby vám i váš Otec, který je v nebesích, odpustil vaše přestoupení.


   To jsou přímá slova, kterým lidé nemají problém porozumět.

   Aby člověk sám nerozuměl písmu ani v takové přímé Boží řeči, musí být v dost těžké situaci - v zatvrzení. Jsou takoví lidé: ‚Bůh jim dal ducha otupělosti, oči, aby neviděli, uši, aby neslyšeli, až do dnešního dne.‘  

   
   Ta přímá řeč Ježíše bylo slovo, kterému jsem velmi, velmi dobře rozuměl ještě v době, kdy jsem Ježíše nepřijal a dodnes po mnoha letech mu rozumím docela stejně, jako tehdy. Přesně jsem věděl, co tím Ježíš myslí a co mám udělat.

   Protože jsem tomu Ježíšovu slovu velmi dobře rozuměl, tak jsem si ho vykládal.

   Byl jsem totiž schopen tomu slovu porozumět, ale nemohl jsem ho poslouchat: toho jsem schopen nebyl, protože jsem neměl pravovoc (schopnost) bezpodmínečně odpouštět hříchy a provinění, protože jsem sám nepoznal Boží odpuštění.

    Pravomoc k provedení písma

   Spolu s písmem svatým, jeho svědectvím a příkazy jde totiž nedílná součást Božího lidu: Pravomoc k tomu, aby mohl člověk písmo provádět, schopnost, která umožňuje naplnit písmo, poslechnout jeho příkazy.

   Boží slovo, slovo, které Bůh říká, není totiž jen prázdný zvuk, informace, ale má v sobě vnitřní moc k vykonání toho slova, k proměně života, reality.

   Člověk tedy může sám rozumět písmu a také mu rozumí, ale bez Božího zásahu, bez Boží milosti, bez té Boží moci, není schopen příkazy písma provádět.

   O téhle pravomoci píše například Jan:

   Těm, kteří Slovo přijali, dal pravomoc stát se Božími dětmi, těm, kteří věří v jeho jméno. Ti se nenarodili z krve ani z vůle těla ani z vůle muže, nýbrž z Boha.   

   Spolu s touto pravomocí se z písma stane zvláštní věc: Boží slovo ožije. Stane se součástí života člověka a má moc život člověka proměňovat a zároveň se člověk stane součástí toho slova. Boží slovo už není jen kdesi v dálce, v prvním století tisíce kilometrů daleko, mezi nějakými cizími lidmi, jejichž příběh mnoho neříká, ale to slovo žije v člověku a spojuje s ostatními lidmi.

   Člověk, který písmu nerozumí a nepřijal jeho autoritu se snadno pozná i podle svého života. Nesvědčí o tom, co se podle písma stalo v jeho životě (protože s jeho životem písmo nijak zvlášť nesouvisí, je jeho životu cizí) a jak on sám písmo osobně žije, ale píše o tom, co si myslí, že by druzí měli podle písma správně dělat.

   Člověk sám, bez téhle pravomoci Božího dítěte, která je vlastní křesťanské církvi, opravdu není schopen rozumět mnoha místům písma, většina věcí v písmu je mu cizí.

   A co více: Bez pravomoci Božího dítěte není schopen písmo poslouchat.

   Písmo je totiž určené právě pro Boží děti.


   Učedníci Ježíše a písmo


   Před svou smrtí vzal k sobě Ježíš dvanáct a řekl jim: "Hle, jdeme vzhůru do Jeruzaléma a tam se Synu člověka naplní všechno, co je napsáno skrze proroky. Neboť bude vydán pohanům a bude zesměšněn, pohaněn a popliván. Zbičují ho a zabijí, ale třetího dne vstane z mrtvých."

   Oni však nic z toho nepochopili. To slovo bylo před nimi skryto a nerozuměli, co bylo řečeno.


   Po Ježíšově smrti a vzkříšení přišli dva z nich, Šimon Petr a Jan, ke hrobu. Šimon vešel do hrobu a spatřil položená plátna a roušku, která byla na jeho hlavě, položenou ne s plátny, ale zvlášť svinutou na jednom místě.

   Potom tedy vešel i ten druhý učedník, který přišel k hrobu první, a uviděl a uvěřil.

   Ještě totiž nepochopili Písmo, že Kristus musí vstát z mrtvých.

    Ještě nějakou hodinu nato potkali jiní dva Ježíše a on jim řekl: "Ó nechápaví a srdcem pomalí věřit všemu tomu, co mluvili proroci! Copak Kristus nemusel vytrpět tyto věci a vejít do své slávy?"

   A počínaje od Mojžíše a všech proroků vykládal jim ve všech Písmech, co bylo o něm.

   Později, když byli učedníci pospolu, jim Ježíš řekl: "Toto jsou slova, která jsem k vám mluvil, když jsem ještě byl s vámi, že se musí naplnit všechno, co je o mně napsáno v Mojžíšově zákoně, v Prorocích a v Žalmech."

   Tehdy jim otevřel mysl, aby rozuměli Písmům, a řekl jim:

   "Tak je to napsáno a tak musel Kristus trpět a třetího dne vstát z mrtvých a v jeho jménu musí být kázáno pokání a odpuštění hříchů všem národům počínaje od Jeruzaléma. A vy jste toho svědkové. "

   A tak je tomu až podnes.


"Je možné rozumět písmu?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 76 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Je možné rozumět písmu? (Skóre: 1)
Vložil: ivanp v Úterý, 11. září 2012 @ 18:59:41 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
...mám podobnú skúsenosť...keď som uveril Písmo sa mi stalo osobnejším...aj dnes sa mi stane že nejaký verš čítam mnohokrát a nič....a potom ho znovu čítam a zrazu ,,ožije pre mňa,,...to čo ma včera neoslovilo, dnes hovorí do konkrétnej situácie...je to práca Ducha...

náboženský človek môže dookola čítať písmo a nič...tak ako Pavel pred obrátením....
kľúčom k písmu je Kristus a jeho Duch ktorý odkrýva písmo...
  
Až po dnes, kedykoľvek čítajú Mojžiša, leží im závoj na srdci.
16  Ale hneď, ako sa obráti k Pánovi, závoj padne. 2 Korintským 3:15

ivanpRe: Je možné rozumět písmu? (Skóre: 1)
Vložil: twig v Úterý, 11. září 2012 @ 21:13:59 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Celý článok je úžasný, cizinec. No toto je presne o mne: Člověk tedy může sám rozumět písmu a také mu rozumí, ale bez Božího zásahu, bez Boží milosti, bez té Boží moci, není schopen příkazy písma provádět.

Potkýnala som sa sama o seba a aj teraz si sem-tam neskutočne zavadziam a Ján Krstiteľ hovoril: ja sa musím umenšovať a on (Kristus) rásť. Tak aj ja: musím sa umenšovať, snažím sa, skúšam to znova a znova, včera a dnes a zajtra skúsim zas.. A čím viac sa snažím, tým viac rastiem.. Až v jeden deň, kráčam ulicou a hnevám sa na seba, ako som zase (a nielen sebe) zavadzala a v tom začnem chápať, že vlastne nemusím nič, že stačí dať priestor Jemu a pustiť opraty z ruky. Vedela som to dlho, hlava pritakávala, ale srdce - hluché ako peň. A vtedy :-), celkom nedávno, On sám zasiahol, živý a verný Pán. Ukázal mi snahu a kŕč a snahu a pád a snahu a.. riešenie: žijem v tebe.. Amen.Re: Je možné rozumět písmu? (Skóre: 1)
Vložil: Willy v Úterý, 11. září 2012 @ 21:18:29 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Je možné rozumět písmu? 

Bez Boha, bez víry, bez znovuzrození, bez Ducha moudrosti a zjevení daného Bohem Otcem (Ef 1:17) - vyloučená věc!
Re: Je možné rozumět písmu? (Skóre: 1)
Vložil: Willy v Úterý, 11. září 2012 @ 22:30:52 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Je možné rozumět písmu?

S Bohem, po znovuzrození z vody a Ducha, ve víře, skrze Ducha moudrosi a zjevení a osvícené oči srdce díky Boží milosti - bez problémů!Re: Je možné rozumět písmu? (Skóre: 1)
Vložil: oko v Středa, 12. září 2012 @ 08:58:05 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
..." Boží slovo, slovo, které Bůh říká, není totiž jen prázdný zvuk, informace, ale má v sobě vnitřní moc k vykonání toho slova, k proměně života, reality."...


Boží slovo není pouhým zvukem, ale je silou, jež tvoří, proměňuje i zachraňuje (srov. např. Gen 1,3; Iz 44,,24-28;Žl 107,20;).

Každý z nás se tedy nachází "na cestě" - v určité fázi procesu proměny k záchraně.
..."Pokud člověk nepatří mezi cílovou skupinu, nerozumí tomu, co mu není určeno a co není o něm a pro něj."...

Toto je mylný názor.
Nerozumíme proto, že jsme k tomu zatím ještě nedorostli, nikoli proto, že by to pro nás nebylo určeno.Toníku,
některé věci o Písmu jsi zde vyjádřil až překvapivě hezky a jsem tomu rád.

I porozumění Božímu slovu je ale svázáno s osobním růstem, překvapivě třeba s pokorou dokázat přijmout i skutečnost vlastních omylů a  dokázat je také opustit. Dokázat se zbavit zátěže.

Mám teď na mysli třeba tvé přesvědčení, že Izaiáš nepatří do Starého zákona.
Pokud budeš mít takhle zcestné představy o Božím slově a trvat na nich, budou pořád místa, kterým nebudeš rozumět, která "pro tebe prý nejsou určena".
Re: Je možné rozumět písmu? (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Středa, 12. září 2012 @ 11:53:31 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jaký studijní plán asi měly ty děti, kterých se apoštolové a učedníci pokoušeli zbavit a poslat je někam jinam. Které tam vyrušovaly a zlobily. Kolikrát asi přečetly celé Písmo, kolik měly nejrůznějších pomůcek, brožurek a konkordancí. Také by pravděpodobně uvízly někde v prorocích, stejně jako tam uvízli nejmoudřejší učenci i apoštolové, zatímco my už odpověď známe. A proto je pro náš praktický náboženský život možná důležitější to co od nás Pán Ježíš chce než předpovědi a důkazy Jeho existence. A přesto nám Pán Ježíš říká že nevejdeme pokud nebudeme jako ony. Tím nechci říct že nemáme číst Písmo, denně si máme alespoň kousek přečíst. Proč ale děláme jednoduché věci tak složité, proč nevidíme to co máme přímo před očima ? Bible není záhada ani rébus který je třeba správně rozluštit. Ani tajemství. Ani něco s čím bychom se měli potýkat sami. Stejně jako se neučíme sami číst a psát.Re: Je možné rozumět písmu? (Skóre: 1)
Vložil: Bylina v Středa, 12. září 2012 @ 12:12:39 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Díky Cizinče,
prožívám to podobně a co znám svědectví jiných božích dětí - je to u všech podobné. Jen  znovuzrozenému božímu dítěti je dáno skrze Ducha božího rozumět tajemstvím skrytým v Božím slovu a je nám dána moc to slovo žít. To slovo se v nás, stejně jako v Ježíšovi stává tělem a koná skrze naše těla skutky, které pro nás Otec v nebesích připravil.Re: Je možné rozumět písmu? (Skóre: 1)
Vložil: Gregorios777 v Středa, 12. září 2012 @ 18:29:37 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jednoduše a krátce řečeno,

pouze znovuzrození není zárukou správnosti výkladu Písem. To by tolik znovuzrozených (min. přes 90%) nebylo obětí falešných proroků a učitelů. Znovuzrození je pouze první pilíř k porozumění Písmům.

Druhý pilíř je duc*****st. 

1Kor 2,10-16:

10 "Nám pak Bůh zjevil skrze Ducha svého. Nebo Duch zpytuje všecky věci, i hlubokosti Božské.
11  Nebo kdo z lidí ví, co jest v člověku, jediné duch člověka, kterýž jest v něm? Takť i Božích věcí nezná žádný, jediné Duch Boží.
12  My pak nepřijali jsme ducha světa, ale Ducha toho, kterýž jest z Boha, abychom věděli, které věci od Boha darovány jsou nám.
13  O nichž i mluvíme ne těmi slovy, jimž lidská moudrost učí, ale kterýmž vyučuje Duch svatý, duchovním to, což duchovního jest, přivlastňujíce.
14  Ale tělesný člověk nechápá těch věcí, kteréž jsou Ducha Božího; nebo jsou jemu bláznovství, aniž jich může poznati, protože ony duchovně mají rozsuzovány býti.
15  Ale duchovní člověk rozsuzujeť všecko, sám pak od žádného nebývá souzen.
16  Nebo kdo jest poznal mysl Páně? A kdo jej bude učiti? My pak mysl Kristovu máme."


Duchovní rozsuzuje (správně a spravedlivě) všecko, tedy i Písmo. To, co je duchovní, může být přivlastněno pouze duchovním. Tělesný člověk, a také tělesný věřící je schopen pojmout pouze mléko a nikoli již hutný (duchovní) pokrm.
Re: Je možné rozumět písmu? Komenského pohľad na vec: (Skóre: 1)
Vložil: rudinec v Pátek, 14. září 2012 @ 15:11:55 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Normal 0 21 2, Keď sa ľudia od zákona k rôznym postranným videniam a zjaveniam obracajú, ľahko tiež upadajú do bludu . Nepočúvajúc Božieho zákazu: Neobrátite sa k veštcom, vyvolávajúcim duchov ,ani sa nepojdete  pýtať k vedomcom zanečisťoať sa nimi. /3Moj .19,31/ .Lebo  Pán zahladí každého , kto tak činí./3Moj.20,6/ 3, Keď zákon síce používajú, k zákonu však niečo pridávajú a za pravidlo si to berú, ako filozofiju a kadejaké ľudské výmysly; o čom apoštol hovorí: Hľaďte, aby vás nikto nezajal v lúpež filozofiou, svetskou to múdrosťou,a prázdnym zvodom učiac  podania ľudí, podľa živlov sveta a nie podľa Krista./Kol.2,8/. 4,Bludy vznikajú i vtedy , keď sa ľudia  do teologie a do Písem so zlým úmyslom dávajú, len aby niečo vedeli. Avšak  najprednejším cieľom Slova Božieho je; aby sme z neho porozumeli, že Hospodin je Bohom a že není iného okrem neho, jeho samého sa báť, jemu samému slúžiť v neho samého veriť a cez tu vieru v neho učili sa  očakávať život večný.Kto s týmto úmyslom do Biblie nazerá ,tomu  Boh zjavuje svoje tajomstvá, hovorí Písmo./Žalm 25,14/. Keď  sa však zaoberá niekto Bibliou tak, ako inými ľudskými knihami, aby si len mozok cibril a brúsil, ten sa míňa cieľa a jeho poznanie na márnosloví stroskotáva. Ako aj svedčí Duch Boží./1Tim.1,6/.                                  
5,Niektorí zákon čítajúc, zabúdajú však Boha volať o pomoc, aby im pomocou Ducha Božieho otváral zmysel svojich slov. Oni však spoliehajú na svoj rozum a myslia si ,že ním preniknú kde chcú. Avšak rada Ducha Božieho je; Syn môj na svoju rozumnosť nespoliehaj ./Pr.3,5/. Nechcú pamätať nato, čo hovorí ap. Peter; že žiadneho  proroctva výklad v Písme nezáleží na ľudskom rozume. /2Pet.1,20/; a preto svojím rozumom  v Písme špekulujúc nachádzajú tam zmysly, ktorých tam niet. Náš rozum  vo veciach  Božích sám o sebe je slepý, pretože zamotáva a zapletá  sám seba. A toho sa David vždy bál, preto sa často horlivo modlil k Bohu, aby mu zjavoval svoje cesty /Žalm 25,4/ čoho keď mnohí tak nerobia, niet divu, že miesto svetla mrákotu z Písma vynášajú.                                                                                      
 6, Je i ďaľšia príčina bludov v cirkvach, že niektorím na tom, čo im i iným je potrebné k spaseniu vedieť nepostačuje, púšťajú sa do akýchsi  vysokých špekulácii a pomoc k nim hľadajú v Písme , všeliako ho naťahujúc, aby mohli svoje výmysly potvrdiť. Před čím však Písmo varuje: /Rim.12,3. 1Kor.4,6/                                         
7,Ďalšou príčinou je mudrovanie okolo dátumov, rokov a letopočtov, ktoré niektorí pyšní a nadutí v novotách sa kochajúci vymýšľajú, aby mali niečo zvláštneho . 8, K bludom napomáha i to, keď sa do teológie dávajú ľudia nemajúci bázne Božej. A pritom bázeň Božia je počiatok múdrosti /Žalm 111,10/. Ako sa potom môžu užitočne zaoberať nebeskou múdrosťou, keď v nich žiadna múdrosť nie je? Písmo tiež hovorí; že Pán býva najdený od tých, ktorí ho nepokúšajú a zjavuje sa tým, ktorí sú mu verní. V nešľachetnú dušu nevchádza múdrosť. A ako kto ostríha zákona, zmocňuje sa i jeho zmyslu, a ktorí sú bezbožní, tým je Písmo vo svojich tajomstvách ako zapëčatená kniha. Tiež Kristus povedal Židom, že Písmam nerozumejú pretože nemajú v sebe lásku k Bohu . Takí sa často v cirkvach nachádzajú a preto niet divu , že seba i iných zapletajú. 9, Bludy sa držia v církvach i preto, že sa obyčajne učíme teológiu  nie od Boha ale od ľudí, nie z Biblie, ale z ľudských kních . Je napísané; že všetci budú učení od Boha /Jan 6,45/ a tak má a musí byť, aby naša viera nebola založena na ľudskej múdrosti, ale na moci Božej./1Kor.2,5/ 10, Na koniec ľudské vášne nejednému prekážajú poznať falošný zmysel a odvrhnúť ho. Pretože sa hambia priznať, že blúdili a že niekto iný lepšie videl, a preto zo vzdoru stoja na svojom .Čo je však veľký hriech, ľstivo sa zaoberať Slovom Božím. Bývajú však i taký ľudia, ktorí vedome seba i iných združujú v bludnom učení. Načo hovorí Pán :Aj ja nakladiem tomuto  ľudu závady o ktoré zavadia a zahynú. /Jer.6,21/ .Keď chcú bludiť nech blúdia a idú z jedného bludu do druhého.Re: Je možné rozumět písmu? (Skóre: 1)
Vložil: Nematemne (kotozor@seznam.cz) v Pátek, 14. září 2012 @ 17:50:20 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
......A vy jste toho svědkové. A tak je tomu až podnes.....

      Přesně tak. A podobně jako JK, dnes, vlastně i lépe se chodí po vodě, křísí mrtvé, voda ve víno se proměňuje... Je to úžasné. Před dvěma tisící lety to byl jediný člověk, který toto činil. Dnes, vlastně za celou dobu co zemřel a vstal, to je znásobeno miliardami, kterým bylo toto dáno, vlastně ještě více dáno. Je to neskutečné množství vzkříšených mrtvých, neskutečné množství uzdravených slepých, nemocnice jsou prázdné, a těch litru vína....

Právě ty skutky, které činím, o mně svědčí, že mne poslal Otec. [J 5,36]
Věřte mi, že já jsem v Otci a Otec ve mně; ne-li, věřte aspoň pro ty skutky. Amen, amen, pravím vám: Kdo věří ve mne, i on bude činit skutky, které činím já, a bude činit ještě větší skutky než tyto [J 14,11]
Kdybych byl mezi nimi neučinil skutky, které neučinil nikdo jiný, neměli by hřích. [J 15,24]Re: Je možné rozumět písmu? (Skóre: 1)
Vložil: rosmano v Neděle, 16. září 2012 @ 12:01:41 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)

Je možné rozumět Písmu?


Určitě.

Byl jsem vychováván v křesťanské rodině, při různých rodinných setkáních se četlo Písmo, zpívalo křesťanské písně, někdy nám dětem četla Písmo či vyprávěla biblické příběhy z obrázkových Biblí maminka či obě babičky.  Viděl jsem projevy víry, života v Boží bázni všude kolem sebe. Také od nejútlejšího mládí jsem chodíval na nedělní besídku, kde se z Písma četlo a vyprávělo o Bohu.
Měl jsem tedy dost silné povědomí o Bohu, o tom, co Písmo zhruba říká. 
Nicméně Písmo přímo ke mně moc nepromlouvalo a neřešil jsem, jestli mu rozumím či nerozumím.
Ve věku cca 12 let jsem se začal více zamýšlet nad tím, co jsem slychával a zjistil jsem, že tak jak jsem nemám šanci na věčný život s Ježíšem, že sice ledacos vím a obecně věřím tomu, co se v Písmu říká, přece jen při pomýšlení, že by Ježíš Kristus přišel ve svém druhém příchodu nebo bych zemřel, nemám vůbec jistotu, že mu patřím a co se mnou bude.
Tehdy jsem si dal předsevzetí, že přečtu celou Bibli od začátku až do konce, abych si udělal lepší celkový obrázek o evangeliu, o víře.
Mnoha místům jsem nerozuměl a těžko jsem se prokousával některými pasážemi.
Bibli jsem úspěšně dočetl, ale nějak výrazně mi to nijak nepomohlo. V té době jsem si začal všímat svědetví o obrácení některých svých trochu starších kamarádů a kamarádek. Cítil jsem velmi silně, že ten svůj problém nejistoty co se mnou bude při druhém Ježíšově příchodu nebo kdybych zemřel, musím "probrat" přímo s Ježíšem při obrácení k němu, odevzdání mu svého života. Nevěděl jsem přesně jak to udělat, ale že to chci udělat mi bylo úplně jasné.
A nadešla taková příležitost, to mi bylo 14 let, na evangelizaci u nás ve sboru na celorepublikovém sjezdu mládeže jsem k Ježíši přítomném v Duchu svatém běžel a všechno co mě trápilo jsem mu svěřil včetně svého života.

Po tomto obrácení jsem začal najednou přímou řeč Ježíše chápat velmi dobře, začalo mně jeho slovo hřát v srdci - mluví to přece můj Pán, ten, kterému jsem odevzdal život!
Po vyznání Ježíše před lidmi ve svědectví (to mi bylo necelých 16) jsem zažil a zažíval něco nepopsatelného - úžasnou Boží přítomnost a otevření mysli porozumět Písmům. Tehdy jsem přímo hltal Boží slovo, také dost další duchovní literatury.
Velmi silně jsem také začal prožívat novotu života v Kristu, sounáležitost s bratry a sestrami ve společenství. Dost silně jsem si začal uvědomovat, co bych měl v církvi dělat - že chci svým spolubratřím sloužit povzbuzením, napomenutím, světlem, které sám od Boha přijímám.  V této oblasti jsem začal i působit, byť v "denominací" to zcela jednoduché a přímočaré nebývá.


Takže na otázku - Je možné porozumět písmu?     Když člověk přijme Ducha svatého, který je autorem písma - jednoznačně ANO.

 Stránka vygenerována za: 0.45 sekundy