Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Iveta.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 7, článků celkem: 16463, komentáře < 7 dní: 286, komentářů celkem: 416860, adminů: 60, uživatelů: 5185  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 206 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

Danny42
cizinec
Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
113147312
přístupů od 17. 10. 2001

Život víry: Charakteristické rysy sekty
Vloženo Neděle, 21. říjen 2001 @ 17:49:38 CEST Vložil: Stepan

Sekty Charakteristické rysy Badatelé, kteří se dnes na celém světě zabývají studiem sekt, nemají právě lehkou práci. Sekt přibývá. Není snadné a snad ani možné je podrobně seznamenat a postihnout vždy přesně jejich specifika. Ale je možné najít společné rysy, které mají. Sotva se nám budou zamlouvat. Nicméně některé z nich nejsou typické jen pro sekty. Možná, že vyjadřují vlastnosti, které se skrývají v nás všech a mohou být nebezpečné pro mezilidské vztahy. Ani křesťanská církev si nikdy nemůže být zcela jista, že její podobu nezhyzdí právě ony rysy, které tak zřetelně vystupují u sekt. Úcta k přesvědčení druhého, svoboda v lásce, skromnost a tolerance spolu se "širokým srdcem", otevřeným každému, touha nikoliv vládnout, ale sloužit - to vše se může vytratit i v tom nejlepším společenství. Práce Ivana Holého "Současné náboženské sektářství" (1988) působí dnes už poněkud archaicky, přesto však zde najdeme zajímavý soubor charakteristických rysů sekty: - fanatismus - nesnášenlivost - odříkání - hledání klidu a prostoty - slučování neslučitelných myšlenek a tezí - sveřepost - exaltovanost (vzrušenost a opojenost) - víra ve své zvláštní spasitelské poslání - tajnůstkářství - ochota obětovat svět - snaha orientovat se bez námahy poznání - obchod se strachem - módnost - konzumní orientace - manažérství Fanatismus (od něj je odvozeno "fanouškovství") má svůj slovní základ v latině. "Fanatici" bylo označení kněží divokých kultů, na příklad fryžské bohyně Kybely. Podle jejich nepříčetných a šílených projevů dostal fanatismus svůj obsah: je v něm skryta zběsilost, blouznivost a posedlost. Od fanatika nelze čekat, že přistoupí na rozumové argumenty. Nesnese odlišný názor, tím méně odpor. Zdá se, že fanatismus je už za pomezím duševní normality. Má značnou sjednocovací schopnost, zvlášť když je spojen s nenávistí proti "nepřátelům". Sekty skutečně žijí vírou ve své spasitelské poslání. To lze označit jako mesianismus. Jen jejich prostřednictvím je možné dostat se k pravdě, dát životu smysl a napravit svět. Mají "recept" na řešení všech lidských problémů a klíč k otevření říše dobra a štěstí. Tyto dva poznávací znaky bychom si měli zapamatovat. Domnívám se, že jsou - na rozdíl od ostatních - všem sektám společné. Fanatismus a mesianimus jsou pravým opakem tolerance a skromnosti, těch vlastností, jež umožňují vnitřní růst a vyzrávání. Čtyři další charakteristické rysy sekty najdeme ve studii Odilo Štampacha "Sekty a nová náboženská hnutí" (Praha, 1995):
  • uzavřenost, pramenící z pocitu, že svět je nebezpečný. Proto styk s ním je třeba omezit na nejnutnější .
  • fundamentalismus, jednoduchý, trochu primitivní přístup k pramenům, například k Bibli, bez přihlédnutí k dobovému určení.
  • autoritářský způsob řízení, například publikační činnosti.
  • utajování organizační struktury i vlastní nauky při misijním působení.
Sociolog Ronald Enroth ve své práci o sektách (česky pod názvem "Za novými světy", Praha 1994) shrnul určující rysy sekt do devíti bodů. Upozorňuje, že ne všechny sekty musí mít nutně všechny tyto poznávací znaky. Třebaže Štampachovo hodnocení tři z nich konstatuje, je užitečné seznámit se s charakteristickými rysy sekt v podání amerického badatele:
Vůdce, který autoritativně vyžaduje naprostou oddanost Vyznání a hodnoty jsou v protikladu k vyznání a hodnotám převládající kultury Pocit výlučnosti skupiny, jež disponuje "pravdou" Zákonictví s množstvím pravidel a omezení Důraz na pocity a emoce Pocit pronásledování Strach ze sankcí a trestů za neposlušnost Tajnůstkářství Odpor proti duchovním církví
U mladých lidí, zvláště pak u těch, kteří jsou sociálně deprivováni, může být velmi přitažlivý prvek opozice (bod 2). Popření obvyklého mravního kodexu, který se v naší kultuře, utvářené křesťanstvím, opírá o Desatero, je patrné na příklad v satanismu. Toto popření stávajícího systému hodnot dává členu sekty klamný pocit svobody. "Dělám si, co chci, ne to, co mi někdo určí" - tuto sebevědomou větu jsem slyšel z úst mladistvých, ovlivněných Satanskou biblí Szándory La Veye mnohokrát. Pro ty, kdo trpí pocitem méněcennosti z nejrůznějších příčin (neschopnost se zařadit, problémy ve škole či zaměstnání, vztahové "mindráky"), znamená účast ve výlučném společenství sekty "zvýznamění" vlastní osobnosti (bod 3). Prvek elitářství, vědomí, že právě já patřím k těm, kteří jediní znají "pravdu", dodává pocit důležitosti a nadřazenosti nad ostatními, kteří jsou "vně". Pocity a emoce (bod 5) hrají v životě mladého člověka významnou roli. Chce mít pocit štěstí a je ochoten jej získat i užíváním drog. Jedna z nich, nedávno v obrovském množství zajištěná policií, dostala příznačný název "Extáze". Působí pocit štěstí a lásky ke každému. Háček je v tom, že po čase nastávají poruchy duševního života, které mohou ohrozit celou osobnost. "Krásné pocity", jež nabízejí některé sekty (Misie božského světla, skupiny New Age a další) jsou podobně přitažlivé a podobně nebezpečné. Tento subjektivismus ("mé osobní prožitky") vytlačuje střízlivé rozumové uvažování. http://www.adam.cz/ascii/styl/sekty ©1997 Centrum ADAM & NICEM - Jakékoli komerční využití informací uložených na tomto serveru je možné pouze s písemným souhlasem Centra ADAM

"Charakteristické rysy sekty" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Charakteristické rysy sekty (Skóre: 1)
Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Středa, 11. březen 2015 @ 20:43:55 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)

Moc pěkný článek!Stránka vygenerována za: 0.13 sekundy